Folia stretch – Gdzie Wyrzucać? Czy jest Opakowaniem? Jaki Kod Odpadu? Czy podlega BDO?

Przed dylematem, gdzie wyrzucać folię stretch, stają zarówno firmy zajmujące się magazynowaniem lub wysyłką towarów, jak i odbiorcy różnego rodzaju przesyłek. Fakt, jak często to pytanie jest zadawane, wynika z tego, że stretchowanie stanowi jeden z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania palet. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy różne kwestie związane z utylizacją stretchu. Odpowiadamy między innymi na pytania dotyczące tego, czy folia stretch jest opakowaniem, jaki ma kod odpadu oraz czy podlega BDO.

Folia stretch – gdzie ją wyrzucić?

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że coraz więcej firm oraz ich klientów dba o to, aby postępować w sposób, który nie szkodzi środowisku. Zanim przejdziemy do kwestii: folia stretch – gdzie ją wyrzucić, warto zaznaczyć, że stretch można wykorzystać również po odpakowaniu towaru. Jeśli znajduje się on w wystarczająco dobrym stanie, to idealnie sprawdzi się m.in. do:

 • zabezpieczenia kolejnych przesyłek,
 • wypełniania przesyłek,
 • prac remontowych.

Wielokrotne wykorzystanie danej partii folii to ukłon w stronę naszej planety, która z trudem radzi sobie z kolejnymi odpadami generowanymi przez ludzi.

Aby ustalić, gdzie należy wyrzucać zużyty stretch, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: folia stretch – jaki to odpad. Jest to produkt otrzymywany z tworzywa sztucznego, który można poddać recyklingowi. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2013 roku w całej Polsce pojawiły się specjalne kontenery w różnych kolorach przeznaczone do segregacji śmieci. Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać folię stretch, która nie nadaje się już do ponownego użycia? Powinna ona trafić do pojemnika na plastiki oraz metale oznaczanego żółtym kolorem.

Należy pamiętać, że do żółtych kontenerów wrzuca się wyłącznie odpady, które można poddać recyklingowi. Zawartość pojemników nie trafia na wysypisko, tylko jest odzyskiwana, dlatego też należy dokładnie oczyścić wyrzucaną folię z elementów, które nie nadają się do recyklingu. Usunięcie różnego rodzaju taśm, kleju i drewna ułatwia pracę osobom odzyskującym materiał ze stretchu i w znaczny sposób wspiera ochronę środowiska. Gdzie wyrzucać folię stretch, gdy oddzielenie od niej zbędnych elementów nie jest możliwe? W takim wypadku należy umieścić ją w kontenerze na odpady zmieszane.

Czy folię stretch klasyfikuje się jako opakowanie?

Wiele podmiotów, które na co dzień pakuje lub odbiera różnego rodzaju ładunki, zastanawia się, czy folia stretch jest opakowaniem. Aby odpowiedzieć rzeczowo na to pytanie, należy zajrzeć do przepisów prawa. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opakowanie definiowane jest jako wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych. W obliczu tej ustawy folia stretch bez wątpienia klasyfikowana jest jako opakowanie, a dokładniej, uznaje się ją za opakowanie transportowe.

Folia stretch – czy podlega pod BDO?

Twierdząca odpowiedź na pytanie, czy folia stretch jest opakowaniem, ma duże znaczenie dla przedsiębiorców. Z czego to wynika? W tym miejscu warto wyjaśnić, co określa się mianem BDO.

Co to jest BDO?

Skrótem BDO oznacza się Bazę Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce Odpadami, która od 2020 roku funkcjonuje w formie elektronicznej. Jest to rejestr, do którego zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 roku są zobowiązani wpisać się przedsiębiorcy:

 • zajmujący się wytwarzaniem, transportem lub przetwarzaniem odpadów oraz prowadzący ewidencję tych odpadów,
 • wprowadzający na terytorium Polski różnego rodzaju produkty w opakowaniach,
 • produkujący lub importujący opakowania.

Jaki jest cel powstania tej bazy? Inicjatorzy tego projektu chcieli zminimalizować liczbę nielegalnych wysypisk śmieci i poprawić jakość gospodarowania odpadami w Polsce. Kluczową rolę odgrywa w tym oczywiście recykling, poprzez który firmy mogą aktywnie działać na rzecz zmniejszania negatywnego wpływu na stan środowiska. Stworzenie rejestru BDO przyczyniło się m.in. do poprawy kontroli nad krajową gospodarką odpadami, a co za tym idzie wyeliminowania wielu nieprawidłowości w tym obszarze.

Folia stretch a BDO

Warto w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie: czy folia stretch podlega BDO? Zgodnie z treścią przepisów, które przytaczaliśmy, do rejestru muszą wpisać się przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na polski rynek towar w opakowaniach, ewentualnie zajmują się ich produkcją lub importem. Ze względu na to, że folia stretch jest opakowaniem, podlega BDO.

To szczególnie istotna informacja dla firm wykorzystujących folię stretch do opakowywania swoich produktów, które są następnie wprowadzane na rynek. Do obowiązków przedsiębiorców, które wynikają z obowiązujących regulacji, zalicza się m.in.:

 • uzyskanie wpisu do BDO,
 • prowadzenie ewidencji o masie wprowadzonych opakowań,
 • osiągnięcie odpowiedniego poziomu odzysku,
 • recykling odpadów opakowaniowych,
 • składanie rocznych sprawozdań.

Za brak spełnienia obowiązków wyznaczonych przez prawo przedsiębiorca może ponieść surowe konsekwencje, w tym dotkliwe kary finansowe.

Jaki kod odpadu ma folia stretch?

Przedsiębiorcy widniejący w rejestrze BDO są zobowiązani do ewidencjonowania swoich śmieci. W związku z tym firmy często stają przed dylematem: folia stretch – jaki kod odpadu jej odpowiada? Stretch jest produkowany z tworzyw sztucznych, które oznacza się kodem odpadów 15 01 02.

Podsumowanie

Folia stretch to opakowanie o nieocenionej przydatności w wielu dziedzinach życia. Co istotne, można jej używać wielokrotnie – dla przykładu stretch pochodzący z odpakowanego towaru często może przydać się do zabezpieczenia innego ładunku. Plusem tej folii jest również fakt, że odpowiednio segregowana, nadaje się do recyklingu. Folia stretch charakteryzuje się kodem odpadu 15 01 02, stąd po jej zużyciu stretchu wystarczy usunąć z niej niepotrzebnych elementów i umieścić w żółtym kontenerze.

Jako renomowany producent folii stretch w procesie ekstruzji oferujemy wysokiej jakości produkt, który można po zużyciu poddać procesowi recyklingu. W sklepie Harmadon dostępne są różne rodzaje stretchu, w tym m.in.:

Jeśli masz wątpliwości, która folia będzie najlepiej pasować do specyfiki Twojego zakładu, to nasi doświadczeni pracownicy chętnie pomogą Ci w podjęciu optymalnej decyzji.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

sklep|harmadon.pl| |sklep|harmadon.pl